Górny Śląsk i jego dziedzictwo kulturowe
- wnioski badawcze z zakresu polityki pamięci,
impulsy edukacyjne i innowacje dydaktyczne

Piasek dla kanarka...
Na granicę przyjeżdża człowiek na rowerze, na którym wiezie duży worek. Na pytanie celników o zawartość worka odpowiada: „Mam tu tylko piasek dla mojego kanarka”. Przeszukanie worka potwierdza – to piasek. Sytuacja powtarza się wielokrotnie. W końcu celnicy żądają: „Powiedz nam prawdę, bo ta sprawa śmierdzi”. Człowiek z rowerem odpowiada: „Powiem prawdę, jeśli będę mógł dalej bez przeszkód przekraczać tutaj w ten sam sposób granicę”. „Dobrze”, zgadzają się zaciekawieni celnicy. „Zawsze interesował was tylko worek z piaskiem, który przewoziłem, a nigdy moje rowery. A ja tymczasem za każdym razem przemycałem nowy rower!”

 

Na „zolyty” za granicę
Ludwik Bielaczek mieszkał w Tworkowie, szczęśliwie znalazł dla siebie narzeczoną. Niefortunnie jednak jego narzeczeństwo przypadło na czas sporu o Górny Śląsk. „Gdy 29 czerwca 1922 roku władze polskie przejęły tereny wywalczone przez powstańców, a Gorzyce położone po prawej stronie Odry znalazły się na terytorium polskim, moje chodzenie na zolyty do ukochanej uległo znacznemu utrudnieniu. Po prostu moja ziemia i moja miłość zostały przedzielone granicą. Odtąd musiałem mieć przepustkę do tego innego kraju a rower, którym jeździłem pozostawiać musiałem po niemieckiej stronie mostu, a potem per pedes musiałem dreptać do Gorzyc. Nie ostudziło to jednak miłości, która szala w sercu niczym ogień nie do ugaszenia”.
(L. Bielaczek, Milowe kamienie, Opole 1975).

 

Śpiący żołnierze
W latach 20 i 30. zdarzały się przypadki, iż żołnierze polscy jadąc w pełnym umundurowaniu do swoich pułków zasypiali w pociągach i... przejeżdżali na niemiecką stronę granicy. Jako że powrót takiego żołnierza do Polski bywał związany w licznymi formalnościami a dla samego zainteresowanego np. ze względu na przesłuchania nieprzyjemny, dyrekcja Polskich Kolei Państwowych w Katowicach wyczulała konduktorów, by budzili żołnierzy śpiących w pociągach.

 

JSN Nuru template designed by JoomlaShine.com